Diamanty sa v prírode vyskytujú v rôznych farbách. Tie, ktoré sa farebnosťou nachádzajú v rozpätí od bezfarebných až po svetložlté, patria do základnej farebnej stupnice.
Dva diamanty s rovnakou čistotou, hmotnosťou a výbrusom môžu mať odlišnú hodnotu len pre rozdielnu farbu. V rozsahu základnej farebnej stupnice sú bezfarebné diamanty najzriedkavejšie a teda aj najcennejšie. I najmenší náznak farby môže spôsobiť dramatický rozdiel v hodnote diamantu. Základná farebná stupnica, ktorú v 50. rokoch minulého storočia vyvinul pán Richard T. Liddicoat v GIA (Gemological Institute of America), opisuje diamanty od stupňa D (bezfarebný) až po Z (svetložltý). Dnes je farebná škála GIA najpoužívanejším systémom klasifikácie farby diamantov na svete.
Tieto diamanty – klasifikované ako E, K a Z – predstavujú farby diamantov, ktoré sú v blízkosti začiatku, stredu a konca základnej stupnice farieb
Diamanty, ktoré sa nachádzajú mimo základnej farebnej stupnice, sa zvyknú označovať ako „fancy farebné diamanty“. Do tejto skupiny patria diamanty, ktoré sú žlté a majú viac farby ako stupeň Z zo základnej stupnice a tiež všetky diamanty, ktoré majú farbu inú ako žltú.
Na rozdiel od diamantov patriacich do základnej farebnej stupnice, pri „fancy farebných diamantoch“ platí, že s prehlbovaním farby ich hodnota narastá. V prírode sa diamanty vyskytujú takmer vo všetkých farbách, pričom červené, zelené, fialové a oranžové sú najzriedkavejšie, po nich nasledujú ružové a modré. Najrozšírenejšími farbami sú žltá a hnedá. Mnohé „fancy“ farby však nie sú sýte a čisté. Často sú zmiešané s inými farbami a potlačené šedivým alebo hnedastým nádychom.
Veľké „fancy“ diamanty s výraznou, živou farbou sú extrémne zriedkavé a veľmi cenné. Na dražbe aukčného domu Sotheby´s v Ženeve bol v novembri 2013 tento 59,6 karátový diamant ružovej farby predaný za neuveriteľných 76,3 milióna švajčiarskych frankov
Fluorescencia
Niektoré diamanty, ak sú vystavené ultrafialovému (UV) žiareniu, vyžarujú viditeľné svetlo, ktoré nazývame fluorescencia. Za vhodných podmienok vidieť fluorescenciu približne v jednej tretine klenotníckych diamantov. Najčastejšie sa fluorescencia vyskytuje v modrej, ale môže sa prejaviť i v bielej, žltej či oranžovej farbe.
Pri niektorých diamantoch patriacich k stupňom od J po Z na základnej farebnej stupnici môže fluorescencia na slnečnom svetle spôsobiť, že svetložltý diamant sa bude javiť bližšie k bezfarebným stupňom. Pôjde teda o pozitívny efekt vzhľadom k hodnote kameňa. No ak je fluorescencia pri temer bezfarebných diamantoch príliš silná, môže to spôsobiť ich zahmlený až matný vzhľad, čo naopak znižuje ich hodnotu.
Ukážky diamantov s rôznym stupňom fluorescencie. Rozdiely nie sú viditeľné pri normálnom osvetlení. Rozsah fluorescencie sa ukáže až pod dlhovlnným ultrafialovým svetlom.